OXYMORE / MIRAGE


Bunun gerçekleştiğini görmek, belki sanatın hayal gücünün sanrı fenomenine bir darbe gibi geliyor ama bir gerçek. Nasa'nın ayın çevresinde gezinen Lunar (LRO) uydusunun 12 ekim'de çok uç bir fotoğraf tekniği ile çektiği Ay'dan Dünya'nın görünümü. Bu mavi "lapis lazuli", toprakta bulunabilen en gizemsi bir taş. Bu olağanüstü varoluşu, gözümüzün ayırt edebileceği mavilerin içindeki ayrıcalığı onun, ilk çağlardan bu yana, değerli bir taş; sanatın değişik alanlarında kullanıldığı gibi, özellikle pigments olarak ünlü ressamların paletinde görülüyor. Dünyamızın dış görünümünü 60 yıllarına kadar, kendi hayalimizde görüntülemiştik, şimdi bu "şiir çekimindeki" görsel, gözümüzün önüne getiriliyor, izlediğim kadar bakmak fiilinin işlevine bile girmiyor getirdiği yankı. Bu kurmaca alanını betimlemek için, gizeme kucak açan yine çok az.


Belki bu gizemi yine şiire dönüştürenler çoktan çekip gittiler, kendi tanrılarını da alıp, topluca. Asırlar sonra geriye sahte tanrılar, sıra dışı inançlar, tüneller ve çukurla ve "şey" kaldıGeride kalan,  yine hayalini bize ulaştıran "ay ışığının" da giderek albenisini yitirmesi, yapmaca ışıklar, metafizikten arınmış ışık alanlarında dolaşıyoruzİç dünyamızın "allégorisi" içini boşalttığında; sığınacağımız bilinmeyen bir tanrı - agnosta theo- ya da başı bozuk bir şaman kulağımıza şunu fısıldayacak: ".....unutulmuş söylem biçimlerini anımsa ve de bana "GÜZELİ" tanımla. 2016 yılına giriyoruz böylece.
Yorumlar

  1. Bakış açınızla, küçük yolculuklara çıkıyorum. Muhteşem bir coğrafyada olmama karşın, duyarlı her insan için yıpratıcı bu ortamda; onarıcı etkiniz var... İyi ki varsınız...

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

RAQUIEM POUR UN C.

RESMİN MOZART'I BEDRİ BAYKAM'A YANIT

GÜLÜNÇ BİR ADAMIN DÜŞÜ - BEDRİ BAYKAM