HAYAL MÜZELERİ 4 /DE CHİRİCO / ARİANE"Métaphysique" iç ya da dış , Chirico'nun ülkesindeyiz , dostum Roby Zober bana "Tobie'nin düşünü "anlatıyor , gece hafif korkuya dönük , ay ışığı herşeyi deforme ediyor , büyütüyor , gölgelerimiz biraz ötedeki "arkade"lardan içeriye girmiş , bizden habersiz  meydana " Uyuyan Arian'a " yönelmişler. Biliyor musun dedi Zober : " Chirico'nun Arian'la ilişkisi tek bir romanı içerir, onunla ilişkisi ilk kez Versailles'ın parkında karşılaştığı Cornelius Van Cleve'nin yaptığı kopyasıyla başlamış , sonra Louvre'daki mermer ki o da kopya giderek Vatikan' da da Uyuyan Arian'ı buluyor :

Vatikan

Louvre

Atina
VersaillesChirico bu "metafizik" geziye 1910 yılında çıkmış ; "..ışıklı bir sonbahar öğleden-sonrası Floransa'da Piazza Santa Croce ' de bir bankta otururken garip bir sanrı yaşadım , sanki çevremdeki her şeyi ilk kez görüyormuşum gibi ! Birden başka bir havaya girdim ; duymadığım ezgiler , herşey şekil değiştiriyor ve bir sonbahar , dingin bir ışık , gök neşeli , gölgeler uzun , kanımca Zerdüşt böyle buyurdu , anlatabiliyormuyum ?  " Biraz daha yaklaştık Arian'a , Zober : " acaba Chiroco bu heykellerin içinde en otantik olanı , Antalya Müzesindekini  biliyormuydu?" dedi .. " oysa annesi İzmir'liydi Chirico'nun
Antalya müzesi
 Zannetmem , Antalya müzesinin tarihi fazla uzak değil , ben ilk kez gezdiğimde Arian yoktu , daha sonra yakında , Perge'ye özgü yeni salonlar açıldığında , bilmiyorum hangi yıl birden karşıma çıktı ; ARİANE diye çığlık attım ve sonra Chirico'ya hommage bir kaç resim yaptım ve hala etkisindeyim onun .


Düş Yörüngesi  /  pentür -2007

Yorumlar

  1. bir tane de hidelberg'te, adini hatirlayamadigim bir kalede gormustum.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

RAQUIEM POUR UN C.

RESMİN MOZART'I BEDRİ BAYKAM'A YANIT

GÜLÜNÇ BİR ADAMIN DÜŞÜ - BEDRİ BAYKAM