3 Kas 2012

ANXIOGENE

Philippe Halsman / Dali - 1948 7 / fotoğraf
Philippe Halsman çok önemli bir fotoğrafcıdır ; 2. dünya harbi nedeniyle Amerika'ya yerleşen Salvador Dali'yle karşılaşması sanatına şaşırtıcı bir boyut getirmiştir. Bugün fotoğrafın teknik olarak geçirdiği inanılmaz aşama sonucu yaşadığımız "virtuel" boyut , bu Dali fotoğrafını bilgisayarın bir katkısı olarak olağan kılabilir ama 1948 de hiç bir "truquage" , teknik ekleme yapılmadan yalnız bir "mise-en-scene"sonucu , 28 kez istedikleri sonuca varmak için çekilmiş , 28 kez birisi kovayla su atarken , ötekiler kedileri fırlatıyor ve de Dali zıplıyor , elinde paletiyle. Gerçekten "irreel" çok önemli bir eserdir. Şimdi bu fotoğraftan günümüze gelelim : bugün "güncel sanatcı" , conceptuel , kavramcı , plasticien vs. istediğiniz tanımı getirebilirsiniz , kendinden sürekli söz ettirmesi için (sistem öyle çalışıyor) sürekli bir "performance" yapmak zorunda ki pazarın içinde olsun . İşte bu sirkin önemli isimlerinden Jan Fabre , (kendisini tanıtmaya gerek yok Avignon festivalinden Louvre müzesine kadar her yerde , ülkemizde de Artist Galerisinin sanatçıları arasındadır) , yaptığı bir "performance" sonucu epey bir ses getirdi : artist , Philippe Halsman'nın Dali fotoğrafına bir gönderi yapmak için tarihi Anvers (Belçika) Belediyesinin tepesinden aşağıya kediler etmış ve bu olay video olarak internet'de yayınlanınca kıyamet koptu , tüm hayvanları koruma dernekleri buna bağlı sistemler harekete geçerek güncel sanatçıyı yargılamak istiyorlar ayrıca  kişisel hesaplaşmak istiyenler nedeniyle kendisinin izini yitirmek için her gün bir otel değiştirdiği söyleniyor.

Anvers-Antwerpen Belediye binası ve Fontain Brabo
Jan Fabre'ın bu absürt öyküsü beni anılarıma , yeniden bu Flaman kentine getirdi ; öykümüz kadar fantastik meydandaki "Fontaine Brabo" heykel-anıt olarak bir bronz şaheseridir . 1883 de heykeltraş Jef Lambaux 'un bir masal kahramanı Romalı asker Silvuius Brabo'nun , haraç vermeyenlerin elini keserek cezalandıran dev Druon'u yenerek ve de elini kesip nehire attığının bir anıtıdır.Çok yakında günümüz "contemporary" sanatçılarının kendi toplu intiharlarını yaptıkları bir video'da görürsek şaşırmayalım !1 yorum:

  1. "As long as the world needs a warrior's soul" isimli jan fabre isi dehset verici. kendilerini soktuklari ruh hali ve yuz ifadeleri urkutucu. savas yanlilarini sevdalarindan vazgecirmek icin izlettirilebilir.

    YanıtlaSil